Madison’s Got Talent gave Madison County students the opportunity to show the performing arts talent May 15 at Madison Middle School.

The event, sponsored by Kentucky Bank and the Richmond Area Arts Council, evaluated students in grades 4-12 from across Madison County in four categories: vocal, instrumental, dance and variety in both small (up to eight members) and large (nine or more members) groups as well as upper (grades 6-12) and lower (grades 4-5) divisions.

The winners were:

Small Group/Upper Division

Vocal

1st Place–Chloe Spencer from Madison Central HS, 2nd Place-Olivia Marshall-Duff from Clark Moores Middle School and 3rd Place-Emma McCoy from Madison Middle School.

Variety

1st Place-Chloe Dyer from from Model Laboratory, 2nd Place-Chelsea Sumner from Madison Southern HS, and 3rd Place-Sara Castle from Madison Southern High School.

Dance

1st Place-Gianna Watts and Kasey Hub from the Bluegrass Dance Training Center, 2nd Place-Kelsey Hamilton, Mallory Burford and Bryley Fields from Bluegrass Dance Training Center and 3rd Place-Kelsey Hamilton and Victoria King from Bluegrass Dance Training Center

Small Group/Lower Division

Vocal

1st Place-Hannah Fairchild and Jillian Whitt from Berea Community ES, 2nd Place Maci Hill from Shannon Johnson ES, and 3rd Place-Grace Davidson from Berea Community ES

Variety

1st Place-Ryan Gadd from Shannon Johnson ES, 2nd Place-Jesika Fenton from Kingston ES, and Kylie Johnson from Shannon Johnson ES

Instrumental

1st Place-Julia Luxon from Model Laboratory

Dance

1st Place-Maria Carey, Ali King and Gianna Watts from Bluegrass Dance Training Center

Large Group/Upper Division

Instrumental

1st Place-Madison Middle School Jazz Band

Instrumental

1st Place-Pirate Percussion from Berea Community ES

Kentucky Bank and the Richmond Area Arts Council would like to thank all the contestants and congratulate each of the winners. Special thanks to the judges, volunteers and teachers who helped with the 2015 Madison’s Got Talent and to Madison Middle for hosting the event.

• Teacher: Denise Newland, Shannon Johnson ES; Abby Fowler, Glenn Marshall ES; Kimberly Proffitt, Clark Moores MS; Mark Fields, Berea Community ES; Letha Hembree, Madison Southern HS; Shelia Lipman, Model Laboratory; Betsy Grise, Model Laboratory; Shannon Abney, Silver Creek ES; Elizabeth Pike, Madison MS; Kerry Evans, Madison MS; Alena Watts, Bluegrass Dance; Chastity Ford, Bluegrass Dance

• Judges: Debbie Borders, Joan Kleine, Brittany Knop and Mary Sewell

• Volunteers: Mary Brown, Richard Brown, Micheal Soens, Maria Soens, Jan Tunnell, Nancy Smith, Lana Soens, Jamie Ford, Edie Sallee, Tina Tilliams, John Statman, Phil Trivett

• Photographer: Jenny Clarke

• Master of Ceremonies: Deborah Kidd

• Coordinators: Brenda Stratman and Linda Hager Pack

React to this story:

0
0
0
0
0

Recommended for you